• Curierul de Hâncești

A cucerit medalia de bronz la Grand Prix

Hânceşteanul Dorin Goţonoagă a cucerit medalia de bronz la Grand Prix-ul din Dusseldorf.

Performantă importantă pentru judo-ul moldovenesc. Dorin Goţonoagă din or. Hânceşti, discipolul antrenorilor Ilie şi Mihai Buiuc, a cucerit medalia de bronz la Grand Prix-ul din Dusseldorf.

Sportivul nostru a câştigat printr-un ippon de toata frumuseţea, în ultimele secunde.

În duelul pentru bronz al categoriei de greutate de pana la 81 de kilograme, Dorin Goţonoagă a luptat cu un portughez. Cu mai puţin de 10 secunde rămase, hânceşteanul a reuşit să-l doboare pe adversar, iar ippon-ul i-a adus victoria.

Pe lângă medalia de bronz, Goţonoagă va obţine şi un premiu de o mie 500 de dolari. La turneul de la Dusseldorf, Moldova este reprezentată de 3 judocani.