• Curierul de Hâncești

Şcoala de sporturi a raionului Hânceşti a cucerit „Cupa 1 Decembrie” în România!

Recent în or. Bacău (Romania) a avut loc turneul internațional la judo, consacrat sărbătorii „Ziua Națională a României”, unde s-a pus în joc „Cupa 1 Decembrie”, câştigată de sportivii Şcolii de sporturi din Hânceşti.

La turneul internaţional la judo din Bacău (România) au participat trei echipe din Republica Moldova: Școala sportivă Bălți, Școala sportivă Sângeri și Şcoala sportivă a raionului Hâncești.

Din România au participat un număr de 13 cluburi, iar numărul total de sportivi participanți la cupă a fost de 240.

Echipa Școlii de Sporturi a Raionului Hâncești, condusă de antrenorul filialei Bozieni, Valeriu Tacu, a avut cele mai frumoase rezultate: 2 medalii de aur obţinute de judocanii Andrei Postolache şi Maxim Brînză, 2 medalii de argint, câştigate de Augustin Roman şi Ion  Cociug şi o medalie de bronz de care s-a învrednicit Sorin Foca.

Astfel, Școala de Sporturi a Raionului Hâncești a obținut locul I în clasamentul pe echipe și a cucerit „Cupa 1 Decembrie” în România.